Świeże zioła stanowią ważny dodatek do potraw. Nie zawsze jednak jest możliwość kupienia ich w sklepie czy na lokalnym rynku. Ci, którym dodatkowo zależy też na ekologicznych uprawach, powinni zdecydować się na domowy zielnik. Zioła w doniczkach mogą być ustawione zarówno w kuchni, jak i na balkonie. Takie miniuprawy nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie stanowią świetną, intensywnie pachnącą ozdobę. Dbałość o zioła nie wymaga też dużego wysiłku, gdyż w znacznej mierze wystarczy odpowiednio dobrana doniczka oraz regularne podlewanie. Chcąc stworzyć ekologiczny zielnik, warto wiedzieć, które rodzaje ziół lepiej sprawdzą się w domu, a które na balkonie.
Jak uprawiać zioła w domu?
Doniczkowe zielniki funkcjonują niemalże na tej samej zasadzie, co zioła sadzone bezpośrednio w glebie. Ich przetrwanie jest uzależnione od warunków panujących w danym miejscu. Mianowicie kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia, wilgotności powietrza oraz regularnego dostępu do wody. Idealnym miejscem do uprawy ziół takich jak bazylia, mięta, liść laurowy, szczypiorek, oregano czy tymianek jest kuchnia. W pomieszczeniu, w którym się gotuje, powietrze jest idealnie wilgotne i pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Co więcej, ustawienie donic na parapetach zapewnia optymalny dostęp do słońca. Najodpowiedniejsze parapety to te, które zwrócone są na wschód lub zachód.
Poza czynnikami atmosferycznymi znaczenie ma również żyzna gleba oraz specjalna warstwa drenażowa w doniczkach, która gwarantuje wilgotne podłoże przy jednoczesnej pewności, że rośliny nie zgniją. Mianowicie są zioła, które rosną przy bardziej wilgotnym podłożu, a są takie, które preferują suchsze gleby. Na rynku dostępne są różne modele donic przystosowanych do hodowli ziół. W tym celu wykorzystuje się specjalne doniczki, które potrafią zatrzymać wilgoć i nie przesuszają gleby. Niektóre z nich mają otwory na spodzie, a inne wyposażone są we wskaźniki wilgoci.
Do hodowli ziół najmniej nadają się doniczki plastikowe, zwłaszcza te, w których rośliny były kupione. Choć są takie gatunki, jak melisa czy mięta, które rosną również w tego rodzaju donicach. W przypadku innych rodzajów ziół zdecydowanie lepiej jednak sprawdzą się doniczki ceramiczne. Donice ceramiczne dobrze utrzymują ciepło, ale jednocześnie przepuszczają wilgoć, dzięki czemu roślina zatrzymuje taką ilość wody, jaką potrzebuje. W naczyniach ceramicznych najlepiej rośnie oregano, tymianek czy rozmaryn.
Jakie doniczki wybrać do uprawy ziół na balkonie?
Nieco inaczej wygląda hodowla ziół na balkonie. Decydując się na to miejsce, trzeba przede wszystkim zainwestować w masywne i solidne donice, które nie będą się przesuwały pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Dobrym rozwiązaniem są drewniane skrzynie, które umożliwiają uprawę kilku gatunków ziół jednocześnie. Jeśli jednak nie zależy nam na dużych zielnikach, można ponownie wykorzystać donice ceramiczne. Na balkonach świetnie prezentują się również donice podwieszane lub mocowane do ściany. Takie warunki nadają się do uprawy roślin o długich, pokładających się pędach.
Hodowane zioła są świetną ozdobą pomieszczenia lub tarasu, ich zapach oraz wygląd cieszy zmysły i zachęca do relaksu. Warto więc wybrać je nie tylko ze względu na walory smakowe.